Klaster Energii

SIS jest certyfikowanym przez Ministerstwo Energii
koordynatorem włodawskiego klastra energii.

  

Jesteśmy liderem zmian w energetyce –
sami inwestujemy w odnawialne źródła energii budując własne farmy PV oraz organizujemy system niezależnej energetyki lokalnej.

Dominujący trendem w energetyce jest dziś odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych oraz decentralizacja – czyli rozwój energetyki lokalnej, prosumenckiej opartej o samowystarczalne mikrosieci rozproszonych źródeł energii z OZE: instalacji solarnych, geotermalnych i fotowoltaicznych, wiatraków, elektrowni wodnych, biogazowni, elektrociepłowni. Za tym procesem postępuje rozwój informatycznych systemów SMART GRID oraz narzędzi do zarządzania bilansowaniem energii i jej obrotem w ramach sąsiedzkich rozliczeń.

Ideą przewodnią tej swoistej rewolucji jest z jednej strony przeciwdziałanie zmianom klimatycznym a z drugiej większa efektywność i stabilność całego systemu energetycznego uzyskana poprzez umiejscowienie licznych połączonych w inteligentną sieć źródeł wytwarzania energii z OZE blisko jej odbiorców.

Samorządy, przedsiębiorstwa i instytucje działające na obszarze powiatu włodawskiego, wychodząc naprzeciw tym nowym trendom, a także uznając dokonujące się przeobrażenia w sferze energetyki za niepowtarzalną szansę na rozwój, powołały 12 kwietnia 2017 r. Włodawski Klaster Zrównoważonej Energetyki i Odnawialnych Źródeł Energii.

  

Do Klastra przystąpiły lokalne samorządy, przedsiębiorstwa i instytucje zainteresowane wspólnym wytwarzaniem, obrotem i konsumpcją wyprodukowanej w ramach klastra energii.

Koordynatorem klastra zostało Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych (inwestor i właściciel 2MW instalacji PV na tym obszarze), które kieruje bieżącymi pracami porozumienia, stworzyło strategię rozwoju klastra i przeprowadziło procedurę aplikowania klastra do programu pilotażowego dla klastrów energii w Ministerstwie Energii.

  

Zadaniem lidera jest lokalne zarządzanie popytem odbiorców oraz wielkością wytwarzania energii z lokalnych, rozproszonych źródeł, tak aby równoważyć popyt i produkcję. Nadwyżki i niedobory energii koordynator bilansuje z operatorem systemu dystrybucyjnego.

SIS jako koordynator pomaga planować inwestycje, wnioskować o dotacje, koordynować realizację projektów i je rozliczać. Współpracuje także ze środowiskiem naukowym, uczelniami i dostawcami technologii, koordynuje projekty badawczo – wdrożeniowe.