Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych od roku 1995 aktywnie działa na rzecz rozwoju polskich samorządów, firm, instytucji i osób fizycznych.
SIS realizuje projekty o zasięgu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym.
Ważniejsze osiągnięcia SIS w liczbach:
- 35 zrealizowanych projektów finansowanych ze środków UE (m.in. z takich programów jak POKL – poddziałania 8.1.1, 5.2.1, 5.4.2, 7.2.1, 6.1.1, 8.1.2, 9.4, 2.1.1, POPT, ZPORR – poddziałania 2.1, 2.3, 2.4, RPO WL – działanie 2.3, Polska Pomoc Zagraniczna)
- Obszary realizowanych projektów: szkolenia specjalistyczne i zawodowe, programy przekwalifikowania się, programy usprawniające pracę administracji dla odbiorców z Polski i Ukrainy, standardy i platformy współpracy, programy promocji dobrych praktyk, filmy promujące programy pomocowe UE, strategie rozwoju, wdrożenia ISO, projekty inwestycyjne, doradztwo i poradnictwo specalistyczne.
- Przykładowe projekty to: Mam Prawo, Świadomy Obywatel, Lubelska Unia Pozarządowa, Standard współpracy Lubelskiego Porozumienia Publiczno – Społecznego, Opole Lubelskie stawia na jakość, Europejski Styl, Laboratorium Umiejętności Zawodowych, Profesjonalny Pracownik Ochrony, Akademia Dobrego Księgowego, Aktywny Urząd, Spawacz Światłowodów, Spawacz Europejski, Last Minute – szkolenia dla branży turystycznej, Przedsiębiorczość Akademicka, Wiedza i Przedsiębiorczość – szkolenia dla kadr uczelni wyższych, Aktywna administracja – sprawny urząd, Nowy Start, Inkubator nowych kwalifikacji, Drogowskaz do zatrudnienia.
- Pomoc prawna udzielona ponad 130 000 osób w ramach największego w kraju systemu poradnictwa Mam Prawo
- sieć 30 punktów bezpłatnych porad w ramach rozwiązań ustawowych
- 2MW własnych instalacji fotowoltaicznych.
- 45 000 000,00 zł pozyskanych dotacji z UE na projekty własne (z POKL, POPT, ZPORR, RPO WL, MSZ, INTERREG)
- 60 000 000,00 zł pozyskanych dotacji z UE na projekty naszych klientów (z LAWP i ARiMR)
- Ponad 3000 przeszkolonych osób w kraju i zagranicy.
SIS jest instytucją o charakterze non profit działającą na dwóch płaszczyznach – jako organizacja pozarządowa oraz jako przedsiębiorstwo. To pozwala organizacji korzystać zarówno z form działania przewidzianych dla sektora pozarządowego jak i dla sektora przedsiębiorstw.
SIS działa w oparciu o liczne porozumienia partnerskie. SIS jest członkiem Wschodniego Klastra ICT zrzeszającego firmy informatyczne Polski Wschodniej, Lubelskiego Porozumienia Publiczno – Społecznego skupiającego instytucje rynku pracy, Klastra Designu i Innowacji, a także działa w ramach konsorcjum składającego się z firm doradczo-konsultingowych i prawniczych.
Obszary działania SIS
DZIAŁANIA NA RZECZ ROZWOJU MŚP. Działania SIS w tym obszarze koncentrują się na wsparciu rozwoju przedsiębiorczości, promocji idei klasteringu oraz stwarzania warunków do współpracy środowisk nauki i biznesu. Działania te SIS realizuje poprzez:
- doradztwo dla przedsiębiorstw – w tym w zakresie pozyskiwania środków UE
- kształcenie umiejętności menadżerskich w ramach szkoleń komercyjnych i współfinansowanych z UE
- stwarzanie warunków dla współpracy środowisk naukowo-badawczych z przedsiębiorstwami
i komercjalizacji wiedzy naukowej - kreowanie kooperacyjnych powiązań przedsiębiorstw w ramach tworzonych w tym celu klastrów
- prowadzenie badań, analiz oraz wypracowywanie nowych, innowacyjnych narzędzi pracy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.
KLASTERING. SIS wspiera ideę klasteringu i współpracy międzysektorowej. Jest inicjatorem utworzenia regionalnego Klastra Designu i Innowacji. Aspiracją instytucji jest stworzenie ważnego, europejskiego centrum designu – miejsca, w którym powstawać będzie oryginalne wzornictwo na potrzeby przemysłu i tworzone nowe innowacyjne technologie produkcji, materiały, produkty i usługi.
SIS jest koordynatorem Włodawskiego Klastra Zrównoważonej Energetyki i OZE – porozumienia, którego celem jest lokalne równoważenie podaży i popytu energii oraz zapewnienie poprzez budowę samowystarczalnej mikrosieci bezpieczeństwa energetycznego na objętym klastrem obszarze.
PROMOCJA OZE. SIS prowadzi szeroko zakrojone działania promocyjne w obszarze OZE we współpracy z samorządem województwa, uczelniami i branżowymi firmami. Np. dniu 26.03.2015 w sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego zorganizowano dużą konferencję pod tytułem „Energetyka odnawialna – nowy model biznesowy Województwa Lubelskiego”, która zgromadziła ponad 500 przedstawicieli samorządów lokalnych, świata biznesu i nauki. SIS organizuje stale mniejsze i większe spotkania promujące energetykę opartą o OZE i zdecentralizowany model produkcji i obrotu energią. Jednym z efektów tych działań jest powołanie Włodawskiego Klastra Zrównoważonej Energetyki i OZE.
WŁASNE ELEKTROWNIE PV O MOCY 2WM. SIS jest inwestorem w branży OZE – posiada kompleks własnych farm fotowoltaicznych o mocy 2 MW pełniących także rolę pokazowo-demonstracyjna oraz badawczą – obiekty zostały nagrodzone licznymi nagrodami za pełnienie swoich edukacyjnych funkcji. Więcej na podstronie inwestycje w OZE oraz na serwisie oze.invest.pl
SAMORZĄDY. SIS wspiera rozwój instytucjonalny samorządów w Polsce i innych krajach Europy Środkowowschodniej. Prowadzimy na ich rzecz m.in. szkolenia specjalistyczne, doszkalające i podnoszące poziom kompetencji urzędników, wdrażamy systemy zarządzania jakością ISO oraz systemy informatyczne usprawniające obsługę mieszkańców.
SIS pomaga samorządom w zakresie pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej. Szkolimy pracowników administracji w zakresie opracowywania koncepcji projektów inwestycyjnych, sporządzania wniosków o dofinansowanie i niezbędnych załączników, tworzenia studiów wykonalności, analiz oddziaływania na środowisko, budowania partnerstw lokalnych. Uczymy także jak opracowywać dokumenty strategiczne, będące podstawą pozyskiwania środków UE – strategie rozwoju lokalnego, strategie zrównoważonego rozwoju czy strategie marketingu regionalnego.
PORADNICTWO PRAWNE. SIS opracował ogólnopolski system bezpłatnego poradnictwa prawnego, który był wdrażany na terenie woj. lubelskiego na obszarze 14 powiatów. W ciągu 5 lata udzielono w ramach tak zbudowanej sieci 130 000 porad. SIS uczestniczy obecnie w rządowym systemie poradnictwa prawnego prowadząc 30 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Więcej na podstronie poradnictwo prawne oraz na serwisie mamprawo.eu.
SPECJALISTYCZNE SZKOLENIA. SIS organizuje szkolenia specjalistyczne, zawodowe, podnoszące kwalifikacje, a także studia podyplomowe w partnerstwie z lubelskimi uczelniami wyższymi. SIS pomaga podnosić kompetencje kadr polskich firm, samorządów, zdobywać kwalifikacje osobom bezrobotnym, wspiera aspiracje osób z terenów wiejskich, aktywnie działa na rzecz promowania kształcenia ustawicznego dorosłych.
PROMOCJA DOBRYCH PRAKTYK – ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W EUROPIE WSCHODNIEJ I CENTRALNEJ. SIS dzieli się swoim doświadczeniem i wypracowanymi dobrymi praktykami z naszymi wschodnimi i południowymi sąsiadami. Na rzecz partnerów z Ukrainy i Rosji realizujemy działania zmierzające do upowszechniania postaw obywatelskich, wzrostu świadomości prawnej obywateli i budowania systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego.
SIS partnerem instytucjonalnym i biznesowym
SIS jest nowoczesną instytucją, która łączy w sobie cechy organizacji pozarządowej – skutecznie pozyskującej środki na własną działalność statutową – z cechami sprawnego przedsiębiorstwa typu non profit, które potrafi wygenerować środki w ramach licznych usług świadczonych różnym grupom odbiorców. Taki dualizm jest obecnie niezbędny do efektywnego działania, gdyż większość donorów – w tym głównie UE – wymaga wkładu własnego przy udzielaniu dotacji. Wpływy z działalności gospodarczej pozwalają z jednej strony na inwestowanie w rozwój instytucji, z drugiej zaś pozwalają na dofinansowywanie projektów w obszarach niekomercyjnych. Dualizm ten pomaga także lepiej rozumieć rynek i zachodzące w nim procesy, a tym samym lepiej porozumiewać się z partnerami – zarówno instytucjonalnymi, działającymi w sferze publicznej, jak i przedsiębiorstwami.