Porady prawne i obywatelskie

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych od roku 2011 aktywnie działa w obszarze bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

Realizuje projekty w tym obszarze, prowadzi własne biuro porad prawnych i obywatelskich, tworzy sieć biur bezpłatnych porad prawnych w ramach rozwiązań ustawowych,  uczestniczy w pracach konsultacyjnych.

Skorzystaj z porady prawnej i obywatelskiej

Bezpośrednio w biurze SIS lub w jednym z punktów porad prawnych zlokalizowanych w kraju  – adresy na stronie www.mamprawo.eu

PUNKT PORAD PRAWNYCH I OBYWATELSKICH W LUBLINIE

Lublin, ul. Długa 5/75

Porad prawnych, a także w zakresie rozwiązywania problemów życiowych/zawodowych czy prowadzenia aktywności obywatelskiej  udziela się zainteresowanym po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod numerem 815343200.
Spotkania organizowane są w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.

Porad udzielają doradcy – specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pracy doradcy prawnego i obywatelskiego:

Marcin Żardecki: radca prawny, doradca obywatelski

Małgorzata Repelewicz:  radca prawny,  doradca obywatelski

Piotr Makarewicz: radca prawny,  doradca obywatelski

Stali współpracownicy Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych – od 2011 r. Aktywni twórcy systemu Mam Prawo (doradcy prawni i obywatelscy w projektach Mam Prawo i Świadomy Obywatel) Od 2016 r. prawnicy udzielający porad prawnych w ramach rozwiązań ustawowych i porad prawnych i obywatelskich w biurze SIS. Redagują liczne artykuły poradnicze w ramach działań edukacyjnych SIS, angażują się w organizację warsztatów i konferencji związanych z poradnictwem prawnym.

Piotr Brzeziński: radca prawny – ekspert.

Ekspert z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, prawa pracy i prawa administracyjnego. Stały współpracownik Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych – od 2011 r. aktywny twórca systemu Mam Prawo (udzielanie porad stacjonarnie i on-line) oraz od 2015 r. prawnik udzielający porad prawnych w ramach rozwiązań ustawowych. Obsługiwał też e-kancelarię prawną SIS, redagował liczne artykuły poradnicze w ramach działań edukacyjnych SIS, angażował się w organizację warsztatów i konferencji związanych z poradnictwem prawnym.

Tomasz Popiołek – Janiec: radca prawny – ekspert.

Ekspert z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, prawa pracy i prawa administracyjnego.  Stały współpracownik Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych – od 2011 r. aktywny twórca systemu Mam Prawo (udzielanie porad stacjonarnie i on-line) oraz od 2015 r. prawnik udzielający porad prawnych w ramach rozwiązań ustawowych. Obsługiwał też  e-kancelarię prawną SIS, redagował liczne artykuły poradnicze w ramach działań edukacyjnych SIS, prowadził wykłady w ramach warsztatów i konferencji związanych z poradnictwem prawnym.

 

Historia poradnictwa prawnego i obywatelskiego SIS

  • 133 000 porad prawnych i obywatelskich w ramach regionalnego systemu MAM PRAWO

SIS jest autorem największego w kraju i najbardziej innowacyjnego w tym obszarze systemu poradniczego pt. „Mam Prawo” (zbudowanego w ramach dotacji z UE, Funduszy Szwajcarskich i samorządów). W ramach projektów składających się na system, udzielono w okresie 2011 – 2015 aż 133 000 bezpłatnych porad prawnych  obywatelskich !

Projekt nr 1

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych w okresie 01.01.2011- 30.06.2015 realizowało projekt pt. „Mam Prawo” (na podstawie umowy z MPiPS nr POKL.05.04.02-00-422/10-02), którego celem było udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej na obszarze ośmiu powiatów województwa lubelskiego (powiaty; świdnicki, puławski, rycki, janowski, opolski, kraśnicki, krasnostawski, biłgorajski). Projekt realizowany był w ramach działania 5.4.2. Rozwój dialogu obywatelskiego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Poradnictwo świadczone było osobiście w ramach 6 lokalnych biur oraz on-line w ramach internetowej e-kancelarii. Wydawano także bezpłatne biuletyny z poradami prawnymi i obywatelskimi oraz prowadzono poradniczy serwis interenetowy.

Budżet projektu: 5 530 508,54 zł.

Realizacja wskaźnika udzielnych porad: 113 231 porad.

Warto podkreślić, iż projekt w uznaniu jego jakości i efektywności został przedłużony
w ramach oszczędności wygenerowanych przez MPiPS o dodatkowe pół roku
(w trybie pozakonkursowym). Łącznie, dzięki oszczędnościom własnym i przekazanym przez MPiPS, projekt realizowany był dłużej niż to pierwotnie zakładano o 13 miesięcy. Blisko trzykrotnie przekroczono też założoną liczbę porad – zamiast zakładanych 36 000 udzielono ich aż 113 231.

Projekt nr 2

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych na podstawie umowy z Ecorys nr. 0567/D/2/2012
w ramach środków Funduszy Szwajcarskich (Szwajcarski Grant Blokowy · Fundusz dla Organizacji Pozarządowych) w okresie 01.11.2012 – 31.03.2014 realizowało projekt pt. „Świadomy Obywatel”. Celem projektu było udzielanie porad prawnych i obywatelskich oraz promocja postaw obywatelskich na obszarze wsparcia, tj. na terenie powiatów: Lubelski – grodzki, Lubelski Ziemski, Lubartowski, Łęczyński, Łukowski, Chełmski. Prowadzono trzy biura poradnicze w miastach Lublin, Łęczna i Lubartów.

Budżet projektu: 985 322,00 zł

Wskaźnik ilości udzielonych porad: 20 180 (przekroczono założenia o ponad 400 % – pierwotnie zakładano udzielenie 4 500 porad).

Partnerskie instytucje publiczne: Powiat Łęczyński, Powiat Lubartowski

Dzięki wygenerowanym przez Stowarzyszenie oszczędnościom projekt wydłużono o 3 miesiące (pierwotnie miał zakończyć się w grudniu 2013 r.)

Działalność konsultacyjno-doradcza

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych od lat uczestniczy aktywnie w działaniach forum polskich organizacji poradniczych, którego celem jest wymiana doświadczeń, wypracowywanie najwyższych standardów poradnictwa prawnego oraz promocja wiedzy prawnej i postaw obywatelskich. Organizacja promowała w ramach forum wypracowane przez siebie standardy poradnicze – w tym narzędzia informatyczne do zarządzania poradnictwem, a także narzędzia analityczne – do gromadzenia i przetwarzania wiedzy statystycznej ułatwiającej planowanie przyszłych działań poradniczych.

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych wraz z partnerskimi organizacjami brało udział w pracach sejmowej komisji uczestnicząc w wypracowywaniu zapisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Organizacja była także członkiem opiniotwórczego zespołu ekspertów, powołanego przy kancelarii Prezydenta RP, którego celem było wypracowanie rekomendacji do tworzonej w sejmie ustawy, o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

 

  • BEZPŁATNE PORADNICTWO PRAWNE SIS w ramach rozwiązań ustawowych

SIS prowadzi od 2016 roku sieć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze całego kraju.

Zapraszamy do korzystania z porad prawnych oraz współpracy z nami – na stronie mamprawo.eu znajdą Państwo adresy biur, zasady udzielania pomocy i ofertę dla prawników.

Pomoc udzielana jest na podstawie umów ze starostwami powiatowymi i skierowana jest do wszystkich osób, którym sytuacja materialna nie pozwala na skorzystanie z usług komercyjnych.

Pomoc udzielana jest z zakresu:

  • prawa pracy,
  • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • prawa cywilnego,
  • spraw karnych,
  • spraw administracyjnych,
  • ubezpieczenia społecznego,
  • spraw rodzinnych,
  • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Więcej o bezpłatnym poradnictwie na stronie mamprawo.eu